Scenes: Los Angeles

Scenes: LosAngeles

 

Los Angeles çok büyük bir şehir, milyonlarca farklı kafa, label, grup ve sound ama şimdilik onları boş verelim ve Orange County’de küçük bir strip mall’daki bağımsız bir kayıt şirketine odaklanalım; şirketin hem ofisi hem de aynı zamanda dükkanı olan yer, küçük ve ihtişamsız gözükebilir ama Burger Records bastıkları kasetler ve geliştirdikleri sanatçılarla inanılmaz bir etkiye sahip.

Sean Bohrman ve Lee Rickard tarafından 2007’de kurulan Burger Records’ın bünyesindeki sanatçılara bakarken, büyük ihtimalle iki şeyden biri olacak, ya “bu herifler kim lan”, diye soracaksınız kendinize veya bu grupların isimlerini bir arada görünce Burger’a olan aşkınız tekrar kabaracak. Sitelerinde ‘fam’ adlı linke tıklayıp, gruplara bakarsanız orada, Cherry Glazerr, The Garden, Twin Peaks, Ty Segall, Tomorrows Tulips, Tracy Braynt, Together Pangea, Temples, Natural Childs, Levitation Room, Harlem, Guided by Voices, The Growlers, Green Day, Froth, Death Valley Girls, Dead Ghosts, Corners, The Coat Hangers, Bleached, Brian Jonestown Massacre, The Oh Sees ve Black Lips’i  bulabilirsiniz.

Kaykaycılar, müptezeller, başıboş burjuva çocukları, Kaliforniya’nın bitmez sıcağı, sonsuzluğa uzanan bir suburbia ve bolca zaman… New York’un 2000’lerdeki garaj rock revival’ını aratmayan, büyük bir dalga ve altında boğulmaktan zevk alan, Burger Records’ın bastığı kasetlerden mix tape yapan Orange County gençleri, şu gruplardan bir kaçına bakalım ha, ne dersiniz?

 

Cherry Glazerr

 

Daha 15 yaşındayken, Sean Bohrmann solo kayıtlarını buluyor şarkıcı/söz yazarı Clementine Crevvy’in. Birkaç ay sonra ortada bir grup var. İlk konserlerini bir kaykay parkında yine Burger Records ayarlıyor. Grup, Burger’dan ilk kasetlerini çıkarıyor ve bir yıl geçti geçmedi Burgerama da binlerce kişiye çalıyorlar. Peynirli tostlar, erkek arkadaşlar, kız arkadaşlar, içki, seks, aşk, uçurtmalar, can sıkıntısı ve Orange County’de gündelik hayat. 

 

The Garden

 

Vada Vada ne biliyor musunuz? Bir müzik türü, sizi cahiller. Eski bir punkçı olan babalarından öğrendikleri tek şeyin hızlı çalmak olduğu, part time Yves Saint Laurent modelleri Shears ikizleri Wyatt ve Fletcher’ın kendileri için şekillendirdikleri dünyada bulunan her şey daha doğrusu: vada vada.

Başka şeylere referans vererek anlatmak çok daha zor olacaktır Vada Vada’yı, o yüzden bırakayım kendi adına konuşsun bu post modern punk delilik.

Bu arada her ikizin kendi solo projesi var, Wyatt’ın ki ‘Enjoy’, Fletcher’ınkinin adı da ‘Puzzle’.

 

Black Lips

 

İstanbul’da yapmaları beklenen konserlerinden önce menajerleriyle konuşmuştum, belki İstanbul’dayken bir araya gelip, hem belki heriflerle bir bira içebilirim ve yani artık olursa belki de bir röportaj yapabilirim diye. Menajerleri ise bana garage’ın vergi problemleri nedeniyle kapandığını söylemişti. İki gün sonra Biletix konserin iptal olduğunu resmi olarak açıkladı ve Black Lips kesinlikle doğru olmayan bir bahaneyle bizim hindi cumhurbaşkanımız yüzünden ülkeye giremediklerini belirtti. Garaj’ın kapandığını anlamak için bir dedektif olmaya gerek yok bence. Horrors’da iptal oldu ama lanet olsun belliydi, 140 liradan 70 liraya, 70 liradan 35 liraya inen bilet fiyatları arkadaşlarımız arasında çok öncesinden bile, abi kimse almiyor iptal olucak bunlar muhabbetini başlatmıştı ve nadir olarak haklı çıkmıştık.

Garaj’ın vergi problemlerini geçersek, Black Lips bu yukarıda bahsettigim Los Angeles çocuklarından daha farklı bir grup, Irak ve Suriye’de bile konser veren bu manyaklar, bir sürü yerden soundlarını dev bir mutant, adeta bir Frankenstein canavarı gibi parça parça toplamış. Müziklerini sonic bir ışın gibi suratınıza vuran bu herifler, boş bir nihilizmden öteye geçmeyi başarıp, daha aradığınızın farkında olmadığınız soundlarıyla, sudo-realite dünyalarına çekiyorlar sizi.

 

Yves Saint Laurent

 

Biliyorum bu bir müzik grubu degil ama size biraz 2016’ya kadar YSL’in kreatif direktörlüğünü yapan Hedi Slimane’den bahsetmek istiyorum. Hani Burger Records’ın etkileri düşündüğünüzden uzağa gidiyor demiştim ya, Hedi Slimane inanılmaz (ve repetitif) kreasyonlarının ilhamını Burger Records’ın müzisyenlerinden veya temsil ettigi şeyden mi aldı bilmem, zannetmiyorum açıkçası. Surf- garage rock scene’i Burger Records’dan çok daha önce de vardı. Froth, Cherry Glazerr, Ty Segall ve The Garden’ın müziklerini defilelerinde topladığı anoreksik çocukların arkasında kullanan hedi slimane icin en azından karakterleri icin en uygun soundtrackleri Burger Records’da buldu diyebiliriz. 2014-2015 de ki Paris Fashion Show defilesini izlerseniz hem Froth’un General education şarkısının 13 dakikalık bir versiyonunu, hem o şarkıyı söyleyen Joo Joo’yu hemde The Garden ikizlerini görebilirsiniz.

 

Froth

 

Saved the best for last. Esasında grup bir şaka olarak başlıyor, üyelerden herhangi biri daha eline enstrüman almamışken bile, var olmayan bir albüm için kapak resmi tasarlanmıştı. ‘Ourbq’ adlı, birinin arka bahçesinden yapılan, küçük bir festivalde, son anda çıkamayacağını belirten bir grubun yerine felaket olarak adlandıkları bir performans veriyorlar. Bu performanslarından sonra gerçekten bu grubu kurmaya karar veriyorlar. 20 dakikalık sessizlik içermesi planlanan plak fikirlerinden vazgeçip, Lollipop Records’la kendi adlarını taşıyan bir ep çıkarıyorlar. Ep’den sonra Burger’ın da dikkatini çekmeleriyle, ilk albümleri Patterns, Burger Records’dan çıkıyor. Güneşin altında fazla kalmış bir Monet tablosu gibi renklerin yavaşça soluşunu, can sıkıntısını ve kavrayamayacağınız sonsuzluklara bir selamı duyuyorsunuz. Bir sonraki albümleri Bleak ile shoegaze ve Kevin abimizin iyi öğrencilerileri olduklarını göstererek belki biraz daha karanlık parıltılara doğru yola çıktılar.  En son albümlerini Wichita Records’dan yayınlayan grup, bence son 5 yılda çıkmış en iyi 10 grup arasındadır.

 

Yazar: Can Demirok

Paylaş
Varteres Durise İle Tanışıyoruz!

Varteres Durise İle Tanışıyoruz!

Varteres Durise ile röportaj!

Emaskülatör’ü Tanıyalım!

Emaskülatör’ü Tanıyalım!

Emaskülatör grup üyeleri ile keyifli bir röportaj yaptık!

The Sick Bags – The Secluded Songs Trilogy İncelemesi

The Sick Bags – The Secluded Songs Trilogy İncelemesi

The Sick Bags – The Secluded Songs EP İncelemesi

Mark Fisher – Rave sonrası Londra: Burial

Mark Fisher – Rave sonrası Londra: Burial

Burial yıllardır hayalini kurduğum türde bir albüm; gerçekten. Düşsel dans müziği bu…

Farabi – Ustukus EP İncelemesi

Farabi – Ustukus EP İncelemesi

Farabi – Ustukus EP İncelemesi

To My Lonely Sik Kid – Deux EP İncelemesi

To My Lonely Sik Kid – Deux EP İncelemesi

To My Lonely Sik Kid – Deux Ep İncelemesi